Kofferdam oslavil 150 let

Kofferdam neboli gumová blána, připevněná pomocí speciálních spon na zuby, používaná v moderním zubním lékařství k izolaci pracovního pole od slin a vlhkosti z dutiny ústní, není novodobým vynálezem, jak by se dle jeho malé rozšířenosti mezi zubními lékaři mohlo zdát.

Tento prostředek byl s největší pravděpodobností poprvé použit již v roce 1864 Dr. Sanfordem Christiem Barnem z New Yorku. Někteří autoři však uvádí jako otce kofferdamu Dr.La Roche z Francie, který ho měl poprvé použít již v roce 1857.

V následujících řádcích Vám rádi vysvětlíme, proč si nyní nedovedeme kvalitní ošetření bez tohoto „vynálezu“ představit a kofferdam používáme rutinně:

1) omezení množství vody dopadající bezprostředně do dutiny ústní v průběhu ošetření.  V průběhu vrtání či broušení zubů je nutné chlazení vodou, která je následně odsávána savkou. Množství vody dopadající do dutiny ústní za použití kofferdamu je tedy ve většině případů zcela eliminováno. Velký význam má tato skutečnost zejména u pacientů se zvýšeným dávivým reflexem.

2) přehlednější pracovní pole Práce zubního lékaře je hra setin milimetru. Přehlednost pracovního pole je velice důležitá.

3) suché pracovní pole Tato vlastnost je zásadní zejména při zhotovování kvalitních fotokompozitních výplní. Dokonalé a pevné vazby mezi zubem a fotokompozitem je možné docílit pouze za předpokladu, že povrch zubu, který se ošetřuje pomocí fotokompozitní výplně, je suchý a je eliminována vlhkost Vašeho dechu.

4) zamezení průniku mikroorganizmů  Ať už chceme nebo ne, dutina ústní každého z nás je osídlená různými mikroorganizmy. Jejich množství a specifita souvisí s kvalitou naší ústní hygieny. Při ošetřeních, zejména ošetření kořenových kanálků, je tato skutečnost pro úspěšnost ošetření zcela zásadní.

5) izolace dutiny ustní od použitých dezinfekčních prostředků Součástí ošetření kořenových kanálků je dezinfekce kanálků chemickým roztokem, který by neměl přijít do kontaktu s měkkými tkáněmi dutiny ústní. Je nepříjemně hořký a pro měkké tkáně škodlivý. Použití kofferdamu riziko eliminuje.

6) mechanická ochrana měkkých tkání  Měkké tkáně jsou díky tahu blány odtaženy. Zejména rty, dásně a jazyk jsou tímto chráněny proti nechtěnému poškození.

7) zamezení spolknutí či vdechnutí částí odvrtaných výplní, nástrojů, atd. Tato výhoda není opomíjena právem. Zejména vdechnutí nástoje či části výplně může vyvolat závažné obtíže. Jejich řešení není mnohdy snadné.

Pokud jste dočetli až na konec, děkujeme. Kofferdam používáme kvůli Vám.

Váš Dolident

2017-03-19T22:57:42+00:00