Mezizubní kartáčky – druhy a použití

Mnoho pacientů je přesvědčeno, že čistění běžným manuálním kartáčkem stačí. Opak je ale pravdou. Běžným kartáčkem není šance se dostat do mezizubního prostoru, tedy ho dokonale vyčistit. Pro tento účel máme k dispozici mezizubní kartáčky. Skládají se z rukojeti a ze štětinami posetého drátku. Je mnoho firem, které mají svá vlastní barevná rozlišení velikostí. Ten správný rozměr však může určit pouze dentální hygienistka či zubní lékař.

mezizubni kartacky

Čištění mezizubních prostor je pro většinu prvně příchozích pacientů novinkou. Je třeba je proto upozornit na to, že používat mezizubní kartáčky pro ně bude novou zkušeností a ať se nelekají počátečních nesnází.

Použití mezizubních kartáčků

Přiložíme špičku kartáčku na špičku papily a lehce stlačíme. Jemnými vrtivými pohyby, za použití malého tlaku, prostrčíme kartáček skrz mezizubní prostor. Nikdy kartáčkem „nepilujeme sem a tam“, jelikož by mohlo dojít k postupnému ústupu dásně. Úplně postačí, když kartáček jednou prostrčíme a pokračujeme na další prostor. Po každém mezizubní kartáček opláchneme, aby se bakterie a krev neroznášely dál.

paradontidaPro pokročilejší je dobré zvolit trochu složitější, ale účinnější, V – metodu. Kartáček zavedeme jako v předchozím případě. Při jeho vytahování ho ale namáčkneme k jednomu zubu a lehce zajedeme do dásňového žlábku. Nemusíme však kartáček vyndat z mezizubní úplně celý, jelikož ho znova zastrčíme a provedeme totéž na druhou stranu.

Nevyčištění mezizubního prostoru nezpůsobuje jen zatvrdnutí povlaku, tedy zubní kámen, ale i záněty, které mohou v okolí zubu způsobit parodontitidu a zapříčinit tak jeho vyloučení. Čištění mezizubním kartáčkem by se mělo provádět alespoň jednou denně a to nejlépe večer před spaním.

Tým Doli:Dent

2017-03-18T00:16:31+00:00