Elektrické zubní kartáčky

Elektrické zubní kartáčky jsou v oblasti dentální hygieny stále rozšířenější a i když byly původně vyrobeny pro handicapované, čistí si s nimi stále více běžné populace. Média nabízejí lidem dva základní druhy, které je třeba dobře rozlišovat.

Elektrické zubní kartáčky – rotační

Podstata těchto kartáčků spočívá v jejich rotačním pohybu. Tedy kdy se jejich hlavice rychle sama otáčí. Nabízejí malé plochy čistících hlavic, pro lepší přístup na obtížně dostupné plošky zubů, což je nutno zmínit jako jejich pozitivum.

Při čištění zubů samotných, jim nelze nic vytknout. Rotační pohyby skvěle odstraní zubní povlak, čehož chceme dosáhnout. Horší už je to ale při čištění a masáži dásní. Rychlé otáčení hlavice k nim většinou nebývá příliš šetrné a může docházet k jejich odření, popraskání, zvýšené citlivosti až vymizení. A jelikož se pod dásněmi ukrývají největší nánosy zubního plaku, je zapotřebí používání tohoto druhu kartáčku uvážit.

Elektrické zubní kartáčky – sonické

Tento druh zubního kartáčku spočívá v jeho sonickém pohybu. Pro lepší představu, ho lze možná přirovnat k pohybu jemných vibrací.

Nabízejí spoustu rozměrů a tvarů čistících hlavic, takže si každý může najít tu, co mu bude nejvíce vyhovovat. Při čištění se hlavice pouze přiloží na zuby a naklání se do všech potřebných směrů a úhlů. Sonické pohyby krásně odstraní povlak ze zubů a navíc jsou velmi šetrné a citlivé k dásním. Není proto problém vyčistit si povlak i z prostorů pod dásněmi a jemně si je masírovat.

Pokud jde o čištění elektrickými kartáčky u dětí, není to špatná volba. Děti nebývají ještě tolik manuálně zručné, aby si dokonale vyčistily zoubky běžným kartáčkem a proto není od věci ho prostřídat s elektrickým. Jsou vybaveny písničkami a melodiemi, které děti baví a o to radši je používají. Navíc slouží jako vhodná pomůcka rodičům při, občas náročném, dočišťování svým ratolestem.

Elektrické kartáčky jsou dobrou alternativou a změnou při čištění našeho chrupu. Je však dobré je i přes to kombinovat s běžným manuálním kartáčkem a s kartáčky mezizubními.

2017-03-19T22:51:36+00:00