Citlivé zuby

Proč máme citlivé zuby?

Důležité je si nejprve uvědomit příčinu citlivosti zubů, bývá jí nejčastěji oslabená či zcela nepřítomná zubní sklovina.

Pokud dojde k obnažení dentinu, který se nachází pod vrstvou skloviny, otevírají se dentinové kanálky, ve kterých jsou umístěny nervová vlákna. Tyto jsou schopné přenášet nervové vzruchy až k zubní dřeni. Takovéto podněty poté vnímáme jako bolest.

Citlivost zubů mohou pacienti pociťovat při konzumaci studených či teplých nápojů, sladkých a kyselých potravin. Bolest může také způsobit používání tvrdých zubních kartáčků a abrazivních past

Důvodů oslabení či ztráty skloviny může být mnoho. Mezi nejčastější příčiny patří: špatná technika čištění zubů a nevhodné pomůcky DH a s ní související ústup dásně, tedy odhalené zubní krčky; zubní kaz a jeho komplikace, nesprávně zhotovené výplně, zánět dásní a onemocnění parodontu a v neposlední řadě i úrazy zubů, kdy dojde ke ztrátě skloviny a obnažení zuboviny.

Níže se budeme zabývat pouze příčinou první, řešení ostatních příčin naleznete dalších článcích této sekce.

Pacienti s citlivými zuby se při ústní hygieně těmto citlivým místům vyhýbají a tím v dutině ústní zůstává zubní povlak, který obsahuje bakterie. Tyto bakterie způsobují zubní kaz a zánět dásní, tvorbu zubního kamene a následně vznik parodontitidy. Citlivé zuby je potřeba čistit vhodnými pomůckami, jako jsou měkké zubní kartáčky a neabrazivní zubní pasty a to za použití správné techniky čištění.

Při zvýšené citlivosti zubů je dobré navštívit náš tým a my Vám rádi pomůžeme tento problém vyřešit. V dnešní době existuje řada prostředků, které mohou pomoci snížit citlivost Vašich zubů. Pomoc s výběrem vhodných pomůcek a nácvik jejich použití při domácí péči o Vaši dutinu ústní je samozřejmostí.

Zubní pasty

Látky obsažené v zubních pastách na citlivé zuby dokáží najít poškozené místo, navázat se na něj, čímž dochází k uzavření dentinových kanálků a zamezení přenosu bolestivých podnětů na nervová zakončení. Pravidelné používání těchto past přináší dlouhodobou ochranu. Zubní pasty na citlivé zuby mají označení sensitive, ne všechny však mají stejnou účinnost. I s výběrem vhodné pasty Vám rádi pomůžeme.

Váš Doli:Dent

2017-03-19T22:46:48+00:00