Jaký má vliv pH v dutině ústní?

Proč dbát o správné pH v dutině ústní?

Hodnota pH v dutině ústní se odvíjí především od pH sliny. PH sliny se normálně pohybuje v rozmezí 6,0 – 7,5. V dutině ústní se střídá proces demineralizace (ubývání minerálních látek ze zubu) a remineralizace (opětovné posílení zubu minerálními látkami). Pokud se bakterie vyskytující se v zubním povlaku spojí s cukry z potravy, vytváří kyseliny – tím klesá hodnota pH.

Pokud klesne pH pod 5,5 převažuje demineralizace skloviny a zuby jsou náchylnější vůči jakémukoliv poškození – především vůči tvorbě zubního kazu.

Slina je za určitých podmínek schopná neutralizovat (vyrovnávat) pH v dutině ústní, ale pokud dlouhodobě působí pouze kyselé prostředí, slina není schopná dorovnat pH a probíhá demineralizace. Aby demineralizace nepřevažovala, je důležité si pravidelně a poctivě zuby čistit všemi vhodnými pomůckami. Pokud bude dutina ústní zcela zbavena povlaku a nebude působit kyselé pH, náchylnost k zubním kazům se zcela minimalizuje.

CUKRY + POVLAK + BAKTERIE + ČAS = ZUBNÍ KAZ

zubni_kaz_pH v dutine ustni

Eroze

Eroze je ztráta tvrdé zubní tkáně (TZT, sklovina, dentin – zubovina), která vznikla působením chemických látek. Pokud dochází k opakovanému kontaktu zubu s látkami, které obsahují nízké pH, dochází ke ztrátám TZT. Nejprve je zasažena pouze sklovina, poté postižení přejde na dentin.

Nejzávažnější eroze vznikají, pokud se kyselé potraviny nebo nápoje konzumují na noc. Před spaním je erozivní potenciál kyselých látek nejvyšší.

Zdroje látek kyselé povahy, které přijímáme z vnějšího okolí:

coca – cola (pH 2,5!), džusy, energetické nápoje, sportovní nápoje, citrusové plody, víno (alkohol), ovoce.

Eroze vznikají také působením vnitřního prostředí:

Regurgitace (vracení spolknuté potravy zpět do dutiny ústní) žaludečního obsahu do dutiny ústní je jeden z nejčastějších zdrojů kyselin – proto vznikají eroze při chronickém zvracení (bulimie, mentální anorexie). Dále při onemocnění horní části gastrointestinálního traktu nebo vedlejší účinky léků a užívání drog, …

Prevence

Kyselé nápoje je třeba ihned spolknout a neponechávat je delší dobu v dutině ústní.

Omezit konzumaci kyselých potravin a nápojů na dobu hlavních jídel. (snídaně, oběd, večeře).

Zakončit jídlo potravinou bohatou na vápník a fosfáty – mléko, sýry a tuky.

Omezit konzumaci ovocných džusů a citrusových plodů těsně před spaním.

V případě refluxu nebo častého zvracení vždy vypláchnout dutinu ústní pouze vodou – nikdy nečistit zuby se zubní pastou .

Používat žvýkačku bez cukru.

Nečistit si zuby ihned po konzumaci kyselých potravin a nápojů.

Je možné omezit ztrátu zubních tkání a snížit citlivost zubů postižených erozemi při lokální aplikaci fluoridů. Při aplikaci fluoridů dochází k poklesu rozpustnosti zubní skloviny a dentinu. Aplikace fluoridového gelu je vhodná jednou týdně.

 

Váš Doli:Dent

2017-04-28T08:22:32+00:00