Bělení zubů

Bělení zubů 2017-03-08T22:15:18+00:00

Zuby jsou v ústech každodenně vystaveny působení mnoha vlivů mimo jiné i látek, které na jejich povrchu ulpívají a vytvářejí neestetické pigmentace. Mezi hlavní příčiny tohoto jevu patří kouření, konzumace barevných nápojů a potravin (červené víno, káva, čaj, borůvky, bonbony s guaranou) a svou nikoli nevýznamnou roli také hraje přirozené stárnutí zubu a jeho dehydratace.

K odstranění těchto pigmentací se využívá profesionální čištění (air-flow, depurace-odstraňuje pigmenty pouze z povrchu zubu) a bělení (odstraňuje pigmentace ze struktury zubu). Obě metody jsou v dnešní době velmi šetrné k zubním tkáním a není třeba se jich obávat.

Podle způsobu aplikace rozlišujeme tři druhy bělení zubů: domácí, ordinační a vnitřní.

Domácí bělení

V tomto případě se používá gel s 6-10% karbamidem peroxidu nanášený na zuby v individuálně zhotovených nosičích. Domácí bělení vyžaduje velkou trpělivost ze strany pacienta, neboť výsledky nejsou viditelné okamžitě, je nutné v aplikaci vytrvat nejméně 10-14 dní. Výhodou je naopak vyšší barevná stálost výsledku (možnost průběžné kontroly odstínu) a nižší citlivost zubů při této proceduře. Nespornou výhodou je také nižší cena oproti ordinačnímu bělení.

Ordinační bělení

U této metody se používají mnohem vyšší koncentrace účinné látky, proto je při ní nezbytně nutné chránit dásně před jejím působením aplikací speciálního gelu. Bělící látka se obvykle aplikuje třikrát za sebou. Pokud efekt není dostatečný, je možné v aplikaci pokračovat. Výhodou této metody je její rychlost (trvá cca 90 min), její nevýhodou je naopak menší barevná stálost výsledku a vyšší citlivost zubů.

Vnitřní bělení

V tomto případě se nejedná o odstraňování pigmentů z povrchu zubu, ale o barevnou korekci nevitálních (tedy tzv. mrtvých) zubů. Podmínkou pro možnost tohoto ošetření je kvalitní ošetření kořenových kanálků, poté se aplikuje speciální bělící vložka dovnitř zubu a ta se po různě dlouhé době (závisí na typu přípravku) mění až do dosažení požadovaného výsledku.

Při výskytu zvýšené citlivosti zubů se doporučuje proceduru přerušit a aplikovat přípravky pro snížení citlivosti zubů, např. GC MI Paste. U domácího bělení lze po několika dnech v proceduře opět pokračovat.