Záchovná stomatologie

Snahou záchovné stomatologie je zachovat vlastní, intaktní zuby (bez kazu), co možná nejdéle, protože nejlepší zubní výplň a nejlepší implantát je vlastní zdravý zub. Jak je zmíněno, součástí či podoborem záchovné stomatologie je tedy preventivní stomatologie a dentální hygiena.

Stále největší část tohoto oboru ovšem zaujímá korekce již vzniklých defektů, tj. zhotovování výplní z různých materiálů. Výběr materiálů a pracovních postupů by měl být vždy v rukou zkušeného lékaře podle rozsahu a lokalizace defektu.

Stádia zubního kazu

Počínající zubní kaz

Jedná se o drobnou kazivou plošku, kterou je možno vyléčit nastavením správné ústní hygieny a úpravou stravovacích návyků.

Postupující zubní kaz

Vytváří se postupným zvětšováním drobné kazivé plošky a nedodržováním nastavených doporučení, v tomto případě je již nutné zhotovit výplň.

Zubní kaz zasahující do blízkosti zubního nervu

Toto postižení vzniká, pokud kar. léze není včas diagnostikována a výplň není včas zhotovena. Způsob ošetření v tomto případě záleží na celkovém stavu pacienta.

Zubní kaz zasahující zubní nerv

Tento stav je již obvykle doprovázen velmi intenzivní bolestí zubu eventuálně i celé čelisti. Je nutné ho řešit odstraněním zaníceného nervu a následným uzavřením prostoru po tomto výkonu vzniklém. Dokonalé uzavření prostoru není v současné době možné bez základních pomůcek – operační mikroskop, apexlokátor (slouží k přesnému určení délky kořene zubu) a motor pro strojové opracování kořenových kanálků. Pouze přesné dodržení pracovních postupů a správná volba materiálů může vést k záchraně takto postiženého zubu.

 

Typy výplňových materiálů 

Amalgám

Jedná se o nejstarší výplňový materiál používaný již více než 150 let. Výhodou tohoto materiálu je vysoká pevnost a odolnost. Pro zhotovení AMG výplně není bezpodmínečně nutné udržení suchého pracovního pole. Jeho nevýhodou je naopak nutnost upravit kavitu tak, aby měla výplň mechanickou retenci a neuvolnila se. S tím souvisí i nutnost odstranit zdravé části zubu. Další nevýhodou je úzká indikační šíře, tedy výběr zubů, pro které je tento materiál vhodný. Pokud se toto nerespektuje, dochází k nezvratnému poškození takto ošetřených zubů, jež nezřídka skončí nucenou extrakcí zubu. A poslední nevýhodou je samozřejmě estetické hledisko.

 

Skloionomerní výplň

Tento materiál je nejméně mechanicky odolný ze všech tří zmíněných materiálů. Jeho nespornou výhodou je uvolňování fluoridů, a tedy částečné preventivní působení proti bakteriím způsobujícím zubní kaz. Udržení absolutně suchého pole u zhotovení této výplně také není podmínkou. A další výhodou je chemická vazba k zubovině. Tento druh výplně vzhledem k jejím vlastnostem využíváme hlavně jako dlouhodobě provizorní.

 

Fotokompozitní výplň

Jedná se o materiál, který je ve všech ohledech nejpodobnější vlastnímu zubu, tedy jak v pevnosti, ohybu, tak i v optických vlastnostech. Pro zhotovení kvalitní fotokompozitní výplně je bezpodmínečně nutné udržení suchého pracovního pole, nejlépe pomocí kofferdamu (gumová blána), a dostatek času. Tento druh výplně je spojen se zubem tzv. mikromechanickou vazbou (nejedná se tedy o pravou chemickou vazbu, ale lze si ji takto představit). Tento druh vazby je zatím suverénně nejsilnějším druhem vazby, který máme ve stomatologii k dispozici. Díky výše zmíněným vlastnostem není nutné zbytečné odstraňovaní zdravých zubních tkání k zajištění stability výplně a jsou taktéž možné i rozsáhlejší rekonstrukce korunkové části zubu bez zvýšeného rizika následné fraktury zubu.

Kompozitní výplň se zhotovuje vrstvením malých částí materiálu a jejich vytvrzováním pomocí UV světla, díky technice vrstvení a volbě různých odstínů barev, průsvitností a pigmentů jsme schopni dosáhnout na první pohled nerozeznatelné výplně od okolí zubu. Na našem trhu je v současnosti nepřeberné množství kompozitních materiálů různé kvality, která koresponduje s cenou. Na našem pracovišti naleznete jedině kompozita německého nebo švýcarského výrobce. Tedy ty s absolutně nejvyšší kvalitou.

 

 

Kontakt

Dolident s.r.o.

Ampérova 649
463 12 Liberec
Česká republika

Tel.: +420 733 734 794
E–mail: info@dolident.cz

Office Manager

Kristýna Brennerová
E–mail: kristyna.brennerova@dolident.cz

 

Přijímáme tyto platební karty:
Příjmáme platební karty

Ordinační hodiny

Po 7:30 15:00
Út 7:30 15:00
St 7:30 15:00
Čt 7:30 15:00
7:30 15:00

 

Najdete nás na